Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga

Switch to desktop Register Login

LŠĮPS taryba: belieka tik protesto akcijos

Gegužės 25 d. Telšiuose posėdžiavusios LŠĮPS tarybos darbotvarkėje buvo net dešimt klausimų, iš kurių vienas svarbiausių – situacija dabartinėje švietimo sistemoje. LŠĮPS pirmininkas Eugenijus Jesinas padėtį švietimo sistemoje laiko sudėtinga, nes įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžios švietimo situaciją mato skirtingai ir jų pozicija kardinaliai skiriasi.

Jaučiama ir patyrimo stoka, pasireiškianti jaunatvišku maksimalizmu ir susireikšminimu, nes, pavyzdžiui, Premjero patarėjos Unės Kaunaitės pozicija profsąjungų atžvilgiu, švelniai tariant, buvo neadekvati. Profsąjungoms siekiant susitikimo su Premjeru galutinai suderinti kolektyvinės sutarties ginčytinus punktus, ji Premjero neinformavo ir pasiūlė tai spręsti su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Tai juokinga pozicija, ypač kai ir ŠMM ministrė Jurgita Petrauskienė atsiribojo nuo dialogo, pavesdama tai savo patarėjams, kurie, deja, neturi net supratimo apie ugdymą. Susiklosčius tokiems santykiams belieka tik protesto akcijos.

Panaši padėtis ir su etatinio apmokėjimo modelio projektu, kuris stumiamas buldozerio principu, svarstomas fragmentiškai ir visur įkišamos mokytojams nenaudingos nuostatos. Viskas rišama prie pinigų, kurie, neva, padidės tik 2020 metais, atlyginimai sieks 1000 eurų, kai kitos Pabaltijo šalys jau dabar turi šį atlygį. Derybos vyksta neparitetiniu principu ir ŠMM naudinga linkme. ŠMM, kuri turėtų ginti pedagogų interesus, deja, gina ir rūpinasi tik didesniais ugdymo įstaigų vadovų atlygiais. 

LŠĮPS Taryba rekomenduoja trauktis iš šios darbo grupės iki tol, kol bus nebus užtikrintas paritetinis dalyvavimas. Taip pat siūloma stabdyti ir derybas dėl švietimo šakos kolektyvinės sutarties, nes Finansų ministerija siūlo išbraukti punktus susijusius su finansavimu, o be jų sutartis virsta tik fikcija.

Posėdyje aptarta ir LŠĮPS ikimokyklinio ugdymo centro veikla. Nutarta rugsėjo mėnesį organizuoti apskrito stalo diskusiją ir kreiptis dėl darbo grupės atnaujinimo. Taip pat aptarta ir profesinių sąjungų diena Palangoje, kuri įvertinta kaip Palangos susivienijimo išėjimas iš pogrindžio.

Rugpjūčio mėnesį numatyta surengti išplėstinį LŠĮPS tarybos posėdį, į kurį bus kviečiami visi atsakingi už švietimą valdžios atstovai atvirai diskusijai apie vykdomą ir būsimą švietimo politiką bei santykius su profesinėmis sąjungomis. Taip pat nuo rugsėjo planuojami seminarai dėl naujo darbo kodekso įgyvendinimo. 

Copyright © 2018 Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinė sąjunga. Visos teisės saugomos.

Top Desktop version